неделя, 1 март 2009 г.

Сом


Сомът (лат. Silurus glanis), още Уелски или Европейски сом е сладководна риба, чието тяло е без люспи. На дължина е възможно да достигне до 5 метра,и тегло 300 килограма.Зъбите му са остри и завити навътре.Горната страна на тялото на сома е тъмна, страните и коремът са на петна. На горната си челюст има по две,а на долната четири по - къси мустачки.Тези мустачки са осезателните му органи.той е исполинът на сладководните води.
Разпространен е в Европа и Азия. В България се среща във водите на Дунав, Струма, Тунджа, Марица, Янтра и нейните притоци и притоците им. Някои от големите язовири, в които обитава сом са яз. Въча, яз. Студен кладенец, яз. Кърджали, яз. Ивайловград, яз. Пясъчник Йовковци яз. Тича и др. Мъжкият Сом прави на дъното гнездото и пази хайвера, който е снесен от женската. Сомът се храни с жаби, риба и изобщо всичко с животински произход. Месото на сома е с малко кости и с високи вкусови и хранителни качества.
Всеизвесно е че зрението на сома е много слабо развито дори може да се каже, че той е почти сляп. Сетивните му качества са добре развити. Сомът е активен лятно време при повишаване на температурата на водата. Зимата той ляга на дъното, като изпада в летаргия. Пробужда се от зимен сън към средата на Април и започва да ловува чак до ноември, като активността му е голяма най-вече в дълбоки води заради по-топлата вода. В средата на лятото може да се наблюдва нападение и по повърхността на водоемите. Приближаването на бури също повишава активността му поради раздразнение.
Риболов на Сом може да се практикува по няколко начина. От брега, от лодка на "влачене" и от лодка на "кльонк". Възможни за използване са, както естествени, така и изкуствени примамки.

Няма коментари:

Публикуване на коментар